Skincare

Kujdesi ndaj Diellit me spf 50, Skincode

By  | 

 photo 1500_ESS_suncare_withbox_zps649b3c02.jpg

Gjate periudhes se Veres kerkoj kujdesin maksimal per lekuren time dhe kete gje e arrij duke perdorur nje krem qe permban spf. Eshte teper e rendesishme qe te mbrosh lekuren nga dielli pasi ajo shkakton plakjen e parakohshme te lekures si dhe shkakton shfaqjen e njollave ne lekure.
Ne menyre qe te shmang kete situate cdo dite aplikoj kremin Alpine White brightening cream spf 15 qe me siguron mbrojtjen e duhur per lekuren time gjate dites.
Situata ndryshon kur duhet te shkoj ne plazh pasi me nevojitet nje % me e larte mbrojtjeje meqenese lekura ime eshte e ekspozuar goxha ne diell dhe per kete arsye me nevojitej nje krem qe permban spf 50. Meqenese u be nje kohe e gjate qe perdor produktet e Skincode, edhe kete here vendosa qe te perdor nje nga produktet e firmes, Sun Protection Face Lotion spf 50, qe ofron mbrojtjen maksimale te lekures.

Perberesit kryesor

Cm-Glucan, rrit rezistencen e lekures, permireson barrieren mbrojtese te saj si dhe qeteson dhe pakeson irritimin e lekures.

Provitamin B5, siguron mbrojtje dhe hidratim per lekuren. 

Vitamin E, ka veti anti-oksidues dhe hidratues. Ndihmon ne shkelqimin e lekures si dhe i jep mbrojtje ndaj rrezeve te demshme te diellit.

Vitamin C, ben te mundur qe lekura te mbaje te njejtin pigmentim.

Shea butter, vonon plakjen e parakohshme te lekures si dhe i siguron asaj butesi dhe hidratim.


Koncepti produktit
Kremi mbrojtes ndaj diellit siguron mbrojtjen maksimale per lekuren duke parandaluar demtimet qe ajo mund te pesoje gjate ekspozimit ne diell. Stimulon mbrojtjen e lekures duke shmangur irritimin e saj si dhe djegien nga rrezet e diellit. Gjithashtu lekura mbetet e hidratuar dhe e bute gjate gjithe dites. Ky produkt eshte i pershtatshem edhe per femije mbi 6 muajsh.
Mendimi Personal
Meqenese kam nje lekure delikate mendoj se ky produkt eshte i duhuri per mua pasi pervec faktit qe ofron mbrojtje maksimale ai nuk permban yndyre, gje e cila eshte nje avantazh per mua meqenese kam nje lekure te yndyrshme. Sipas udhezimeve ai aplikohet 20 minuta para se lekura te ekspozohet ne diell, por une perhere e aplikoj 30 minuta para pasi mendoj se ne kete menyre ai do te krijoje efektin e duhur mbrojtes. 
Nuk me jep aspak ndjesi ngjitese, gje e cila me ka bezdisur goxha kur perdorja produkte te tjera qe ofronin mbrojtjen ndaj diellit. Gjithashtu kremi eshte teper i holle, pasi kremrat qe kane nje perberje te trashe nuk jane te pershtatshem sepse perthithen me veshtiresi nga lekura.
E aplikoj ate sa here e ndjej te nevojshme kur jam ne plazh, por me se shumti ne mengjes dhe mbasdite ne gjithe siperfaqen e fytyres dhe ne qafe meqenese edhe ajo eshte nje zone delikate. Ne momentet qe e ndjej se dielli eshte teper i forte e aplikoj ate edhe 3-4 here ne dite pasi mendoj se nuk eshte i mjaftueshem aplikimi vetem nje here ne dite. Ne qofte se kerkon mbrojtjen maksimale perdore ate te pakten 2 here si dhe sigurohu qe ta aplikosh edhe ne zonen e dekoltes meqenese ajo zone ka tendence te plaket shume shpejt si rezultat i neglizhences sone ne lidhje me ate zone.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.